הקרן החדשה לישראל דורשת להגן על ביטחון האפריקנים בישראל

שוב זו הקרן החדשה לישראל, ארגון שפועל להגדרתו, לקידום הדמוקרטיה והשוויון בישראל, ללא הבדלי דת, גזע או מין, שמעורר בציבור זעם ומראה את ישראל באורח שלילי בפתיחתה של הקרן בקמפיין להגן על "הפליטים האפריקניים" בישראל מ"גלי האלימות" נגדם.
הקרן שנחשבת בחוגים מסויימים כארגון אנטי-ישראלי (יחד עם ארגון בצלם), פתחה בקמפיין וזאת בצל מחלוקת קשה לגבי השתתפותה במצעד ההצדעה לישראל, אירוע שנתי בניו-יורק, שייערך ביום א'.
נעמי פייס, מנהלת אגף הדוברות של הקרן החדשה לישראל מצוטטת במאמר ב"דיילי ביסט", האתר המקוון של "ניוזוויק", במשפטים המעוררים מחלוקת הבאים: "כאשר אני רואה כמה מתושבי דרום תל-אביב פולטים ארס גזעני, אני מרגישה בושה, דאגה ונחישות החלטה. אנו, בקרן החדשה לישראל, חייבים לעשות כל מה שאפשר כדי לשנות את המצב בשטח. אנו חייבים לפעול כדי להגן על הביטחון הפיזי של של הפליטים, לגייס מנהיגים בקהילה המקומית, שיפעלו יחדיו להורדת הטמפרטורה ולמציאת פתרונות, ולסייע לארגונים שפועלים בחזית האירועים, כגון מוקד סיוע לעובדים זרים והמרכז לפיתוח פליטים מאפריקה, שעובדים עם הפליטים מידי יום כדי לארגן הפגנות ולסייע להם לדבר עם המדיה ועם פוליטיקאים".
כותבת המאמר, אמריקאית שגדלה בפילדלפיה, מספרת שמה שמתרחש כעת בדרום תל-אביב מזכיר לה כיצד משפחות יהודיות זנחו את בתיהם בשנות ה-70, כחלק מ"המנוסה הלבנה" לפרברים. כך נהפכו שכונות יהודיות שלמות בפילדלפיה לרבעים שחורים, ורק יהודים שידם לא השיגה לממן מעבר לפרברים נותרו מאחור, בקרב האוכלוסיה החדשה.
עוד כותבת מחברת המאמר "לעיתים קרובות שוכחים שתנועת כהנא חי לא הוקמה בישראל, אלא כאן, בארה"ב, כ'ליגה היהודית להגנה', תנועה עממית שפעלה נגד מה שהיא כינתה אנטישמיות של הקהילה האפרו-אמריקנית. כשהייתי נערה התווכחתי עם ידיד… ואמרתי לו, במלוא הלהט הליברלי שלי, שהליגה היא גזענית ולא יהודית. הוא השיב, שליהודים יש זכות להגן על עצמם, בכל מקום ובכל בשעה שבהם הם חשים שהם נמצאים תחת התקפה. אנו צריכים להריע למנהיגים רבים בישראל, לרבות ראש הממשלה נתניהו, שמוקיעים את הדמגוגיה, ההסתה והאלימות".
והיא מוסיפה: "במשך שנים לא גיבשה ממשלת ישראל מדיניות הגיונית לגבי אלפי הפליטים שנמלטים מאפריקה במאמץ למצוא ביטחון וחיים טובים יותר. במשך השנים שבהן שכונות בתל-אביב ובערים אחרות שינו פניהן לחלוטין בגלל שטף המהגרים, השלטונות הניחו לבעיה להיעשות פצע מוגלתי. כמו במדינת מפותחות אחרות, מהגרים שעובדים באופן בלתי חוקי, עם שכר זול, מביאים להפחתת שכרם של ישראלים עניים. טיול בדרום תל-אביב בשעות הערב מבהיר היטב מדוע ישראלים ותיקים מתקשים להתמודד עם אלפי המהגרים החדשים, שמגיעים מתרבויות שונות מאוד, ומתרכזים באזור אחד".
"ממשלת ישראל צריכה לגבש מדיניות הגירה סבירה, שעולה בקנה אחד עם האמנות לזכויות האדם שעליהן חתומה ישראל, ושמשלבת את אידיאל המולדת היהודית עם המחויבות היהודית לסייע לזר", מציין המאמר.
ובינתיים גוברת המחלוקת סביב ההשתתפות של הקרן החדשה לישראל, בצלם וארגונים אחרים, במצעד ההצדעה לישראל בניו-יורק. המצעד, ייצא לדרך ביום א' הקרוב לאורך חלק מהשדרה החמישית במנהטן. העצומה שהופצה בקרב ארגונים יהודיים קוראת למארגנים, לאסור השתתפות הקרן החדשה במצעד מפני שהיא תומכת בהטלת חרם על מוצרים שמיוצאים מההתנחלויות.
בין היתר נכתב בעצומה כי "קבוצות יהודיות שפועלות להריסתם הכלכלית של יהודים אחרים אינן צריכות לזכות בכבוד לצעוד עם הקהילה שלנו".
במצעד ישתתפו רבבות אנשים, יהודים ולא יהודים. הוא נחשב האירוע הפרו-ישראלי השנתי הגדול ביותר בארה"ב. במצעדים קודמים הפגינו רק נטורי-קרתא. אם הקרן החדשה תורשה להישאר במצעד, צפויים ארגונים ימניים להפגין נגדו, בפעם הראשונה בתולדות המצעד.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן