תקרית בגבול ישראל מצרים, חיילי צה"ל שסייעו למסתננים סמוך לגדר הגבול הותקפו ע"י מחבלים. חייל צה"ל נהרג בארוע ואחר נפצע בינוני-קשה. השר ישי: "יש לקדם נוהל צבאי להימנע ממגע עם מסתננים"

חייל צה"ל, נתנאל יהלומי, בן 20 מנוף איילון, נהרג לפנות ערב בפיגוע בגבול מצרים. מהתחקיר הצה"לי עולה דפוס פעולה חדש ומסוכן: המחבלים עקבו אחרי כ-15 מסתננים מאפריקה שהגיעו לגבול ונצמדו לגדר. חיילי צה"ל עזבו עמדת אבטחה כדי להגיש להם מים – ואז תקפו המחבלים את החיילים שנותרו מאחור. בחילופי האש בין כוח קרקל שהגיע למקום ולמחבלים חוסלו 3 מחבלים.
כך פרסם הערב דובר צה"ל בהודעתו לציבור:
דובר צה"ל מוסר כי חייל צה"ל נהרג וחייל נוסף נפצע באורח בינוני בשעות הצהריים במהלך סיכול פיגוע של שלושה מחבלים חמושים בגבול ישראל- מצרים.
בשעות הצהריים שלושה מחבלים פתחו באש לעבר כוח צה"ל אשר עסק בפעילות ביטחון שוטף בגבול ישראל- מצרים בגזרת הר חריף. חיילי הכוח הסתערו ביחד עם כוח נוסף שהיה בקרבת מקום וכתוצאה מכך, נהרגו שלושת המחבלים. מתחקיר ראשוני עולה כי לפחות אחד מהמחבלים נשא על גופו חגורת נפץ.
כתוצאה מההיתקלות נפצע חייל צה"ל באורח אנוש ומת מפצעיו וחייל נוסף נפצע באורח בינוני.
הודעה נמסרה למשפחות החיילים.
לזירת האירוע הגיע מפקד פיקוד הדרום, אלוף טל רוסו, מפקד עוצבת אדום, תת-אלוף נדב פדן וביצעו תחקיר ראשוני עם הכוחות.
אלוף פיקוד הדרום שיבח את נחישות הכוח ופעולתו באירוע.
צה"ל לא יסבול כל ניסיון פגיעה באזרחי מדינת ישראל ובכוחות הביטחון ויפעל כנגד כל גורם אשר מפעיל טרור נגד מדינת ישראל.

"הוא הלך להגן על המדינה והארץ. על זה הוא נלחם ונהרג. הוא מת כדי שאנחנו נוכל לחיות כאן. המוות שלו לא מיותר. בורא עולם ייתן לנו כוח להתמודד", כך אמרה הערב אחותו של ההרוג בשיחה עם כלי התקשורת.

רב"ט יהלומי הותיר אחריו הורים וחמישה אחים. במשפחתו סיפרו על בחור רודף צדק חסר פשרות: "הוא היה בחור חכם ומוצלח, ועזר לכולם במה שהיה יכול". האחות אביטל ציינה כי נתנאל לא הסכים לספר למשפחה היכן שירת. "היה חשוב לו לשמור על ביטחון המידע, והוא גם לא רצה להדאיג אותנו. הוא שמר על סודיות, והיה מוכן לומר רק שמדובר בקו קשה".
האתר הקהילתי של שכונות דרום תל-אביב מביע את תנחומיו למשפחת החייל שנהרג ומוסר איחולי החלמה לחייל הפצוע. 

נתנאל יהלומי ז"ל, לצד אביו שמואל

השר ישי: "על צה"ל לקדם נוהל האוסר מגע עם מסתננים"
בעקבות התקרית קורא ישי להנהיג נוהל צבאי מיוחד. "צעקותיהם של ארגוני זכויות האדם עדיפות על פני צעקותיהם של משפחות השכול", טוען ישי.
"אם בעבר היה מותר לחיילי צה"ל לעשות שימוש בטרמפים עד שהובהר כי הדבר עלול לעלות בחייהם, כך יש לנהוג כלפי המסתננים – על צה"ל לקדם הוראה ברורה האוסרת על חיילים יצירת מגע עם מסתננים.  צעקותיהם של ארגוני זכויות האדם עדיפות ע"פ צעקותיהם של משפחות השכול" , כך לדברי השר ישי בראיון לאתר ש"ס.
בריאיון לתקשורת הבהיר את דבריו: "ברור לי שארגונים ינצלו את תום הלב שלנו ואת הרצון שלנו לסייע. שיהיה ברור – למסתננים אין כניסה לישראל, מי שיגיע לא יקבל סיוע, במיוחד כאשר נשקפת סכנה לחיילי צה"ל. אנחנו נחושים בכך שמסתננים לא ייכנסו לכאן. ברגע שיש סכנה צריך לבדוק את הנוהל, לשנות אותו להבהיר לכולם בצורה ברורה – מי שמגיע לגדר לא יקבל סיוע. לגבי חיילי צה"ל, ברגע שנשקפת סכנה לחייהם אסור לקחת אפילו אחוז אחד של סיכון".

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן