מד"א נערך בכוננות שיא לקראת יום כיפור ומפרסם המלצות לצמים וליתר התושבים

מדי שנה, אלפי בני אדם נזקקים במהלך יום הכיפורים לשירותי מד"א. לאור הביקוש הגובר לשירותי מד"א ביום המקודש ביותר בשנה, נערכים במד"א בכוננות שיא לצום שיתחיל ביום שלישי (אור לי' בתשרי תשע"ג) ויסתיים ביום רביעי (י' בתשרי תשע"ג) (25-26.09.12). תחנות מד"א ברחבי הארץ יתוגברו גם השנה בחובשים, פארמדיקים, אמבולנסים וניידות טיפול נמרץ בנוסף לתקן שבמשמרות, כדי להיערך להענקת טיפול רפואי דחוף לאלפי רוכבי האופניים והצמים שעלולים לחוש ברע. מד"א פונה לציבור ומבקש שלא לשבש את תנועת האמבולנסים בחירום.

במד"א תמיד ערוכים למענכם

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין, קיים הערכת מצב בשיתוף מטה מד"א לקראת יום כיפור והנחה את מנהלי המרחבים לעמוד ברמת כוננות ג',  שהיא הרמה הגבוהה ביותר, החל מערב יום כיפור ועד מוצאי החג.

בנוסף לצוותי מד"א בתחנות, לכונני מד"א הרכובים על אופנועים ולכונני מד"א הפזורים עם אמבולנסים בשכונות ובערים, יתווספו גם השנה כונני מד"א בעלי ציוד רפואי מתקדם שחלקם אף כולל דפיברילטורים בבתי הכנסת ברחבי הארץ, ויוכלו להעניק טיפול מיידי, מהיר ואיכותי לצמים שיחושו ברע.

ההיערכות הגבוהה במיוחד במד"א נקבעת מדי שנה לאור מספר המקרים הגבוה של הזקוקים לעזרה ממד"א בשנים קודמות, העומד על ממוצע של כ-2,000 מטופלים מדי שנה. מרבית המטופלים על ידי צוותי מד"א הם ילדים שנפגעים בכבישים כתוצאה מרכיבה על אופניים, מתפללים שחשים ברע  עקב הצום ונשים בהריון שאחזו אותן צירי לידה ויש להעבירן בדחיפות לבתי החולים.

כיצד לעבור בשלום את יום הכיפורים

יום הכיפורים, היום בו כבישי היישובים והערים מתמלאים ברוכבי האופניים, סקייטבורד, רולר-בליידס וקורקינט, הוא יום בו קיימת סכנה גדולה לילדים אשר עלולים להיפגע כתוצאה מחוסר זהירות.  מדי שנה, צוותי מד"א מטפלים במאות ילדים שנפגעים בתאונות הנגרמות תוך כדי רכיבה על אופניים והחלקה על גלגיליות, סקטבורד ורולר-בליידס. נתון זה גבוה פי חמישה מהממוצע של יום רגיל בשנה. למעלה מ-2,000 מקרים בממוצע מטופלים ביום הכיפורים על ידי צוותי מד"א מדי שנה, בהם כ-500 בני אדם נזקקים לטיפול על ידי צוותי טיפול נמרץ של מד"א וכ-200 בני אדם מתעלפים כתוצאה מהצום.

המלצות מד"א לבטיחות ילדים לרכיבה בטוחה:

1. בכדי להימנע מפגיעות, יש להקפיד על חבישת קסדה, מגני בירכיים ומגני מרפקים בכל רכיבה על אופניים, סקטבורד, רולר-בליידס וקורקינט.

2. יש להימנע מרכיבה בלילה. אם בכל-זאת רוכבים בלילה, יש להקפיד לרכב באזורים מוארים, ללבוש בגד בהיר ולוודא שיש מחזירי אור על האופניים וכן על הבגדים.

3. בכל מקרה של נפילה וחבלה משמעותית, יש להשאיר את הנפגע במנוחה מוחלטת ולהזעיק את מד"א בטלפון החירום 101.

4. מד"א מבקש מציבור ההורים להשגיח על ילדיהם ולאפשר נסיעה בטוחה לאמבולנסים הנוסעים להציל חיים.

כבכול שנה, גם השנה פאראמדיקים של מד"א יסייעו לנשים הנמצאות בטיפולי פוריות ויזריקו להן את התרופה ההורמונאלית הדרושה לאותן נשים הנמצאות בתהליך של טיפול פוריות וזקוקות לסדרת זריקות הורמונאליות בתאריכים ובשעות הנקבעים מראש על ידי הרופא המטפל, כאשר לעיתוי המדויק יש השפעה מכרעת על הצלחת הטיפול הרפואי וכניסתן להריון.

פאראמדיק מד"א יזריק אך ורק למטופלות שכבר קיבלו לפחות זריקה אחת לפני כן מאותה התרופה.

על המטופלת, להתקשר למד"א בטלפון 101 כדי לתאם מראש את הגעתה לתחנה, להביא עימה את החומר להזרקה וכן את הפניית הרופא המטפל עם התאריך והשעה של ההזרקה, מינון ואופן ההזרקה (תוך שרירי או תת עורי) ומיקום אנטומי.

ארוחה מפסקת:

1. בכדי להקל על הצום, במיוחד לילדים הצמים לראשונה, יש להקפיד על שתייה מרובה לפני תחילת הצום. יש לשתות לפחות ליטר וחצי ולהפחית את שתיית המשקאות המכילים קפאין (קפה, קקאו, קולה, תה). כמו כן, מומלץ להימנע משתיית משקאות מתוקים המגבירים תחושת צמא.

2. יש להימנע ממאכלים מלוחים במיוחד, כמו חמוצים ופיצוחים הגורמים לספיחת נוזלים ולצמא. על ילדים שאינם רגילים לצום, ואוהבים לטייל במהלך הצום, להקפיד עוד יותר על שתייה מספקת ושהות באזורים ממוזגים ומוצלים.

3. במהלך הארוחה המפסקת, מומלץ לשלב מכל קבוצות המזון, פחמימות מורכבות עם חלבונים וירקות, היוצרות תחושת שובע לזמן רב יותר.

חולים וקשישים:

מד"א ממליץ לחולים, קשישים ונשים בהריון להתייעץ עם רופא לפני הצום, בדגש על חולים הסובלים מאי ספיקת כליות, ממחלות לב, טרשת עורקים, בעיות בעורקים כליליים, חולי סרטן, מושתלי כליות, לב או כבד, בשל החשש שהמחלה תחמיר עקב הפסקת נטילת התרופות. כך גם הסובלים מסוכרת, לחץ דם גבוה, אפילפסיה, פעילות יתרחוסר של בלוטת התריס ומחלות כליות וכבד.

חולי סכרת יקבלו הוראות מרופא המשפחה על מינוני אינסולין שיש להזריק אחרי הארוחה ובמהלך הצום.

פגיעת תפקוד כליות

עקב הימנעות משתייה במהלך הצום, עלולות להיווצר בגופנו אבנים בכליות. מדובר בבעיה נפוצה, המתגלה לרוב בעתות צום. הסימנים הראשונים לפגיעה במערכות הגוף בשל חוסר נוזלים הם כאבי ראש, טשטוש ראייה ובשלב חמור יותר קשיים במתן השתן ופגיעה במערכות בגוף האחרות. לצמים מומלץ להישאר במקומות מוצלים, ממוזגים ומרווחים.

התייבשות

על פי תחזית מזג-האוויר, צפוי לשרור במהלך הצום מזג אוויר חם ברחבי הארץ. טמפרטורות גבוהות, שהייה בחום והימנעות משתייה ומזון עלולים לסכן את הצמים. יש לשים לב במיוחד לתינוקות, ילדים וקשישים במידה ושוררים תנאי חום כבד. בכל מקרה בו מורגשת חולשה כללית ומופיעים סימני התייבשות, כאבים בחזה, הזעה מוגברת או קשיי נשימה, יש להזעיק במהירות את מד"א בטלפון החירום – 101.

יציאת הצום 

מומלץ לשבור את הצום בארוחה קלה. להתחיל בשתייה פושרת (לא חמה מידי) מלווה בפרוסת עוגה פשוטה או שתי פרוסות לחם עם גבינה. לאחר כשעה ניתן לאכול ארוחה קלה.

מנכ"ל מד"א, רמ"ג אלי בין: "על מנת לסייע לציבור לעבור את הצום בקלות, נערך מד"א בכוננות הגבוהה ביותר האפשרית, ואף מתגבר את הכוננים בבתי הכנסת בערכות מיוחדות של עזרה ראשונה והחייאה. מד"א ימשיך להעניק לציבור את הטיפול הטוב ביותר ולהציל חיים. אני מאחל לכל בית ישראל צום קל וגמר חתימה טובה".

המידע מאתר מד"א.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן