נאום ראש הממשלה נתניהו בפני העצרת הכללית של האו''ם בניו יורק 27/9 – קו אדום לאיראן גרעינית

תודה רבה, אדוני הנשיא.
זה תענוג לראות את השגריר מישראל יושב בראש העצרת הכללית, וטוב לראות את כולכם, אורחים יקרים.
גבירותיי ורבותיי,
לפני שלושת אלפים שנה, מלך המלך דוד בבירתנו הנצחית, ירושלים. אני מציין זאת לאלה שטוענים שלמדינה היהודית אין שורשים באזור ושהיא תיעלם בקרוב.
במשך כל שנות ההיסטוריה, העם היהודי התגבר על כל הרודנים שרצו להשמידנו. את האידיאולוגיות שלהם השכיחה ההיסטוריה.
עם ישראל חי, והמדינה היהודית תתקיים לעד.
העם היהודי חי בארץ ישראל כבר אלפי שנים. אפילו לאחר שרוב העם הוגלה, יהודים המשיכו תמיד לחיות בישראל. רוב העם היהודי לא ויתר על החלום לשוב למולדתנו הקדומה.
בניגוד לחוקי ההיסטוריה, קיבצנו את הגלויות, שיחזרנו את עצמאותנו ובנינו מחדש את החיים הלאומיים שלנו. העם היהודי שב לביתו.
לעולם לא יעקרו אותנו שוב.
אתמול ציינו את יום הכיפורים, היום הקדוש ביותר בלוח השנה היהודי. בכל שנה, כבר שלושת אלפים שנים, אנו מתכנסים ליום של הרהור וכפרה. אנו מהרהרים בעבר. אנו מתפללים לקראת העתיד. אנו נזכרים בצער הרדיפה; אנו נזכרים בקשיי הגלות; אנו מתאבלים על השמדתו של שליש מעמנו, ששה מיליון, בשואה.
אך בסופו של יום הכיפורים, אנו חוגגים.
אנו חוגגים את הולדתה המחודשת של ישראל. אנו חוגגים את הגבורה של גברים ונשים צעירים שהגנו על עמנו בעוז, ללא חת, כמו יהושע, דוד והמכבים. אנו חוגגים את הפלא שהיא המדינה היהודית המודרנית המשגשגת.
בישראל, אנו הולכים באותם הדרכים שבהם הלכו אבותינו אברהם, יצחק ויעקב. אך אנו כובשים שבילים חדשים במדע, בטכנולוגיה, ברפואה, בחקלאות.
בישראל, העבר והעתיד הם בעלי מכנה משותף.
למרבה הצער, זה אינו המקרה במדינות רבות אחרות. היום, מתחוללת מלחמה בין המודרני לימי-ביניימי.
כוחות המודרניות שואפים לעתיד מזהיר, שבהם נשמרים זכויותיהם של הכול, שבו לכף ידו של כל ילד נגישה ספריה דיגיטלית שמתרחבת והולכת, שבו כל החיים מקודשים.
כוחות ימי הביניים רוצים עולם שבו נשים ומיעוטים משועבדים, שבו מדכאים ידע, שבו מהללים לא את החיים אלא את המוות.
כוחות אלה מתנגשים ברחבי העולם, אך התנגשות זו חריפה ביותר במזרח התיכון.
ישראל נמנית בגאון עם כוחות המודרניות. אנו מגנים על זכויותיהם של כל אזרחינו: נשים וגברים, יהודים וערבים, מוסלמים ונוצרים – כולם שווים בעיני החוק.
ישראל גם הופכת את העולם למקום טוב יותר. מדענינו זוכים בפרסי נובל. ידע ישראלי נמצא בתוך כל טלפון סלולארי ובכל מחשב. אנו מונעים רעב על ידי השקיית אדמות צחיחות באפריקה ובאסיה.
לאחרונה, התרגשתי מאוד בביקור בטכניון בחיפה. ראיתי שם אדם שמשותק ממותניו ומטה מטפס במדרגות, בקלות למדי, בעזרת המצאה ישראלית.
והיצירתיות הישראלית הנהדרת הזאת מתחרה רק בחמלה יוצאת הדופן של אנשינו. כאשר מתרחש אסון בכל מקום בעולם – האיטי, יפן, הודו, טורקיה, אינדונזיה או כל מקום אחר – רופאים ישראלים הם בין הראשונים שמגיעים למקום ההתרחשות ומבצעים ניתוחים מצילי חיים.
בשנה האחרונה איבדתי הן את אבי והן את חמי. במחלקות בבתי-החולים ששם טופלו, טיפלו רופאים ישראלים בחולים פלסטינים. למעשה, בכל שנה, אלפי ערבים משטחי הרשות הפלסטינית וערבים מכל רחבי המזרח התיכון באים לישראל כדי לקבל טיפול בבתי-חולים ישראלים, בידי רופאים ישראלים.
מכיוון שישראל מקדשת את החיים, היא מקדשת את השלום ושואפת אליו.
אנו שואפים לשמר את היחסים ההיסטוריים שלנו ואת הסכמי השלום ההיסטוריים שלנו עם מצרים ועם ירדן. אנו שואפים ליצור שלום בר-קיימא עם הפלסטינים.
הנשיא עבאס דיבר אליכם מוקדם יותר.
אני אומר לו, ואני אומר לכם:
לא נפתור את הסכסוך בינינו בעזרת נאומים מסיתים באו"ם. לא זאת הדרך לפתרון. לא נפתור את הסכסוך בינינו על ידי הכרזת מדינה חד-צדדית.
עלינו לשבת יחדיו, לשאת ולתת, ולהגיע לפשרה הדדית, שבה מדינה פלסטינית מפורזת מכירה במדינה היהודית היחידה.
ישראל רוצה לראות מזרח תיכון של קדמה ושלום. אנו רוצים לראות את שלוש הדתות שצמחו באזור זה – היהדות, הנצרות והאיסלאם – מתקיימים יחד בשלום ובכבוד הדדי.
אך כוחות ימי הביניים של האיסלאם הרדיקלי, הכוחות שאותם ראיתם מסתערים עכשיו על שגרירויות ארה"ב במזרח התיכון, הם מתנגדים לכך.
הם שואפים לעליונות על כל המוסלמים. הם נחושים לכבוש את העולם. הם רוצים להרוס את ישראל, אירופה ואת אמריקה. הם רוצים לחסל את החרות. הם רוצים להביא לקיצו של העולם המודרני.
לאיסלאם המיליטנטי יש ענפים רבים – משליטי איראן ומשמרות המהפכה, עד מחבלי אל-קעידה, ועד לתאים הקיצוניים שאורבים בכל מקום בעולם.
אך למרות ההבדלים ביניהם, הם כולם מושרשים באדמה המרה של אי-סובלנות. אי-הסובלנות הזאת מכוונת קודם כל כנגד אחיהם המוסלמים ואז כנגד נוצרים, יהודים, בודהיסטים, הינדים, חילוניים, כל מי שאינו נכנע לאמונה הבלתי סולחת שלהם.
הם רוצים לגרור את האנושות חזרה אל עידן של דוגמה בלתי מעורערת וסכסוך שלא ניתן ליישב.
אני בטוח בדבר אחד: בסופו של דבר, הם ייכשלו. בסופו של דבר, האור יגבר על החושך.
ראינו את זה קורה בעבר.
לפני כחמש מאות שנים, מכונת הדפוס עזרה לחלץ את אירופה המסוגרת מתקופה חשוכה. בסוף, נבערות פינתה את מקומה לנאורות.
כך גם המזרח התיכון המסוגר ייכנע בסוף לכוח של חופש וטכנולוגיה, כוח שאי אפשר לעמוד בפניו. כאשר זה יקרה, האזור שלנו יונחה לא על ידי קיצוניות ומזימות, אלא על ידי הגיון וסקרנות.
לדעתי, השאלה האמיתית היא לא האם הקיצוניות תובס. היא כמה חיים יאבדו לפני שתובס.
גם את זה ראינו בעבר.
לפני כ-70 שנים, העולם חזה באידיאולוגיה פנאטית אחרת שהייתה נחושה להשתלט על העולם. היא ירדה בלהבות, אך לא לפני שגבתה את חייהם של מיליונים. אלה שהתנגדו לפנאטיות המתינו זמן רב מדי עד שפעלו. הם ניצחו בסוף, אך במחיר נוראי.
ידידיי, אסור לנו לתת לזה לקרות שוב.
על הכף עומד לא רק העתיד של המדינה שלי. על הכף עומד עתידו של העולם. אין סכנה גדולה יותר לעתידנו המשותף מאשר איראן חמושה בנשק גרעיני.
כדי להבין כיצד יראה עולם שבו איראן חמושה בנשק גרעיני, דמיינו לכם עולם שבו אל-קעידה חמושה בנשק גרעיני.
אין זה משנה אם הנשק הקטלני הזה נמצא בידיו של משטר הטרור המסוכן בעולם, או ארגון הטרור המסוכן בעולם. את שניהם מציתה אותה שנאה; שניהם ניזונים מאותה תאווה לאלימות.
תראו את מה שהמשטר האירני עשה עד היום, ללא נשק גרעיני.
ב-2009, הוא דיכא באכזריות את מחאות ההמוניות לדמוקרטיה במדינתו שלו. היום, שליחיו משתתפים בטבח של עשרות אלפי אזרחים סוריים, מהם אלפי ילדים. הם לוקחים חלק ישירות ברצח.
הם סייעו בהרג של חיילים אמריקניים בעיראק, והם ממשיכים לעשות כך באפגניסטן. לפני כן, שלוחות איראניות הרגו מאות חיילים אמריקניים בביירות ובערב הסעודית. הם הפכו את לבנון ואת עזה למעוזי טרור, והטמיעו קרוב ל-100,000 רקטות וטילים באזורים אזרחיים. אלפים מהרקטות והטילים האלה כבר נורו לעבר ערים ישראליות בידי שלוחות הטרור שלהם.
בשנה האחרונה, הם פרסו את רשתות הטרור הבין-לאומיות בתוך כ-25 מדינות בחמש יבשות – מהודו ותאילנד לקניה ובולגריה. הם אפילו תכננו לפוצץ מסעדה לא רחוק מהבית הלבן כדי להרוג דיפלומט.
וכמובן, שליטי איראן מכחישים שוב ושוב את השואה, וקוראת להשמדתה של ישראל על בסיס כמעט יומיומי, כפי שעשו רק השבוע מתוך האו"ם.
אז אני מפציר בכם, לאור התוקפנות האיראנית ללא נשק גרעיני, נסו לדמיין את התוקפנות האיראנית עם נשק גרעיני. דמיינו את הטילים ארוכי הטווח שלהם, עם ראשי-חץ גרעיניים, את רשתות הטרור שלהם חמושות בפצצות אטום.
מי מכם יחוש בטוח במזרח התיכון? מי יהיה מוגן באירופה? מי יהיה מוגן באמריקה? מי יהיה בטוח בכל מקום?
יש אנשים שמאמינים שניתן להרתיע איראן חמושה בנשק גרעיני כפי שהורתעה ברית המועצות.
זוהי הנחה מסוכנת ביותר.
לוחמי ג'יהאד מתנהגים באופן שונה מאוד ממרקסיסטים חילונים. לא היו מחבלים מתאבדים סובייטים, אך איראן מפיקה אותם בהמוניהם.
ההרתעה הצליחה עם הסובייטים, כיוון שבכל פעם שהם ניצבו בפני בחירה בין האידיאולוגיה שלהם להישרדות שלהם, הם בחרו בהישרדות.
אך ההרתעה לא תעבוד על האיראנים לאחר שיהיה בידיהם נשק גרעיני.
חוקר דגול של המזרח התיכון, פרופ' ברנרד לואיס, הוא שניסח את זה טוב ביותר. הוא אמר שהבטחה להרס הדדי אינה מרתיעה את האייתולות של איראן, אלא מהווה תמריץ.
מנהיגיה האפוקליפטיים של איראן מאמינים שהאיש הקדוש מימי הביניים יופיע שוב לאחר מלחמת קודש הרסנית, ובכך יבטיח שהאיסלם הרדיקלי מהסוג שלהם ישלוט בעולם.
זו אינה רק אמונה. המדיניות שלהם ומעשיהם מכוונים על פי זה.
הקשיבו למה שאמר האייתולה רפסנג'ני: "השימוש בפצצה גרעינית אחת בתוך ישראל תשמיד הכול, אך היא רק תגרום לנזק לעולם האיסלם".
הוא אמר: "אין זה משולל הגיון לשקול תרחיש כזה".
לא משולל הגיון…
וזה מאחד שנחשב בין המתונים יותר באיראן.
באופן מחריד, יש אנשים שהתחילו להתעסק ברעיון המגוחך שאיראן חמושה בנשק גרעיני עשויה להביא ליציבות במזרח התיכון.
זה כמו לומר שאל-קעידה חמושה בנשק גרעיני תוביל תקופה של שלום אוניברסאלי.
גבירותיי ורבותיי,
אני מתריע על הצורך למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני כבר מעל ל-15 שנים.
דיברתי על כך בתקופת כהונתי הראשונה כראש ממשלה, ואז דיברתי על כך כשעזבתי את התפקיד. דיברתי על כך כשזה היה אופנתי ודיברתי על כך כשזה לא היה אופנתי.
אני מדבר על כך עכשיו כיוון שהשעה כבר מאוחרת, מאוחרת מאוד. אני מדבר על כך עכשיו, כיוון שהלו"ז הגרעיני של איראן אינו ממתין לאף אחד או לשום דבר. אני מדבר על כך עכשיו, כיוון שכשמדובר בהישרדות של המדינה שלי, אין זו רק זכותי לדבר, זאת חובתי לדבר. ואני מאמין שזאת חובתו של כל מנהיג אחראי שמעוניין בשימור שלום עולמי.
כבר עשור כמעט שהקהילה הבינלאומית מנסה לעצור את תוכנית הגרעין האיראנית בעזרת דיפלומטיה.
זה לא עובד.
איראן מנצלת את המגעים הדיפלומטיים כאמצעי להרוויח עוד זמן כדי לקדם את תוכנית הגרעין שלה.
מעל לשבע שנים שהקהילה הבין-לאומית ניסתה להפעיל סנקציות על איראן. תחת הנהגתו של הנשיא אובמה, הקהילה הבינלאומית הפעילה את הסנקציות החריפות ביותר עד היום.
אני מבקש להודות לכל הממשלות שמיוצגות כאן שלקחו חלק במאמצים. והייתה להם השפעה. יצוא הנפט פחת והכלכלה האיראנית חטפה מכה חזקה.
זה השפיע על הכלכלה, אך עלינו להכיר באמת. הסנקציות לא בלמו את תוכנית הגרעין האיראנית.
על פי הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית, רק בשנה האחרונה איראן הכפילה את מספר הצנטריפוגות במתקן הגרעיני התת-קרקעי בקום.
בשעה מאוחרת כל כך, יש רק דרך אחת של שלום למנוע מאיראן להשיג פצצות אטומיות והיא על ידי הצבת קו אדום ברור לתוכנית הנשק הגרעיני של איראן.
קווים אדומים אינם מחוללים מלחמה; קווים אדומים מונעים מלחמה.
הביטו באמנת נאט"ו: נאט"ו הבהירה שהתקפה על מדינה אחת בברית, כמוה כהתקפה על כולן. הקו האדום של נאט"ו הצליח לשמר את השלום באירופה במשך כמעט חמישים שנה.
הנשיא קנדי מתח קו אדום בזמן משבר הטילים בקובה. גם קו אדום זה מנע מלחמה וסייע בשימור השלום במשך עשרות שנים.
למעשה, הימנעות מהצבת קווים אדומים היא שמובילה לעיתים קרובות למתקפה.
אם מדינות המערב היו מציבות קווים אדומים ברורים בשנות ה-30 של המאה הקודמת, אני מאמין שהתוקפנות הנאצית הייתה שוכחת וייתכן שניתן היה למנוע את מלחמת העולם השנייה.
בשנת 1990, אם לסדאם חוסיין היה נאמר במפורש שהפלישה לכוויית היא חציית קו אדום, יתכן שמלחמת המפרץ הראשונה הייתה נמנעת.
קווים אדומים כבר הצליחו גם עם איראן.
מוקדם יותר השנה, איראן איימה שתסגור את מיצרי הורמוז. ארצות הברית הציבה קו אדום ברור, ואיראן נסוגה.
ניתן לצייר קווים אדומים במקומות שונים בתוכנית החימוש הגרעיני של איראן. אך כדי שזה יהיה אמין, יש למתוח בראש ובראשונה קו אדום על חלק מהותי של התכנית: על מאמציה של איראן להעשיר אורניום. ואני אסביר מדוע:
כל פצצה מורכבת מחומר נפץ ומנגנון שמפעיל אותו. הדוגמה הפשוטה ביותר לכך היא אבק שריפה ומרעום.
במקרה של התוכנית האיראנית לבנות נשק גרעיני, אבק השריפה היא אורניום מועשר והמרעום הוא ראש נפץ גרעיני.
עבור איראן, איסוף אורניום מועשר מספיק הוא משימה הרבה יותר מאתגרת מהכנת ראש נפץ גרעיני.
במדינה כמו איראן, נדרשות שנים רבות כדי להעשיר אורניום בכמות שתספיק לפצצה. זה דורש אלפי צנטריפוגות שמסתובבות יחדיו במתקנים תעשייתיים ענקיים. את המתקנים האלה ניתן לראות ולכן הם פגיעים.
לעומת זאת, איראן תוכל להפיק ראש נפץ גרעיני, המרעום, בזמן קצר בהרבה, אולי בפחות משנה, אולי אפילו חודשים מספר.
את ראש הנפץ ניתן להכין בסדנה בגודל של כיתה בבית-ספר. יתכן שיהיה קשה מאוד לאתר ולפגוע בסדנה כזאת, במיוחד במדינה כמו איראן, שגודלה כגודל צרפת, גרמניה, איטליה ובריטניה יחד.
הדבר נכון גם למתקן שבו ירכיבו את ראש הנפץ או הרכיב הגרעיני, שאפשר יהיה להקים על ספינת משא. הסיכויים למצוא את המתקן קלושים ביותר.
כך שלמעשה, הדרך האמיתית היחידה שבה ניתן יהיה למנוע מאיראן לפתח נשק גרעיני, היא למנוע ממנה לאסוף אורניום מועשר שיספיק לפצצה.
איזו כמות של אורניום מועשר נדרשת לפצצה? וכמה קרובה איראן אל יעד זה?
אני אראה לכם. הבאתי שרטוט:
זוהי פצצה וזהו המרעום. במקרה של התוכנית הגרעינית של איראן לבנות פצצה, יש למלא את הפצצה בכמות מספיקה של אורניום מועשר. על איראן לעבור שלושה שלבים.
בשלב הראשון עליהם להפיק כמות מספיקה של אורניום מועשר בדרגה נמוכה.
בשלב השני עליהם להפיק כמות מספיקה של אורניום מועשר בדרגה בינונית.
ובשלב השלישי והאחרון, עליהם להפיק כמות מספיקה של אורניום מועשר בדרגה גבוהה בשביל הפצצה הראשונה.
היכן נמצאת איראן? איראן סיימה את השלב הראשון. זה ארך שנים רבות, אך הם הצליחו והם נמצאים 70% מהדרך ליעד.
עכשיו, הם נמצאים בעיצומו של השלב השני. עד האביב הבא, או לכל המאוחר בקיץ, לפי קצב ההעשרה הנוכחי, הם יסיימו את השלב של ההעשרה בדרגה בינונית ויתקדמו לשלב האחרון.
מאותו רגע, התהליך יארך רק חודשים ספורים, ואולי אפילו שבועות בודדים עד שיעשירו אורניום בכמות מספיקה לפצצה הראשונה.
גבירותיי ורבותיי,

נתניהו מראה לעולם היכן הקו האדום לאיראן גרעינית

מה שאמרתי לכם עכשיו אינו מבוסס על מידע סודי. זה לא הגיע ממודיעין צבאי. הדברים מבוססים על הדו"חות של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. כל אחד יכול לקרוא אותם. הם מפורסמים באינטרנט.
אם אלה הן העובדות, ואלה אכן העובדות, היכן עלינו למתוח את הקו האדום?
יש לקבוע את הקו האדום כאן…..
לפני שאיראן תשלים את השלב השני בהעשרה הגרעינית שתספיק ליצירת פצצה.
לפני שאיראן תגיע למצב שהיא רחוקה אך מספר חודשים או שבועות מאיסוף אורניום מועשר בכמות מספיקה להפקת נשק גרעיני.
בכל יום, רגע זה הולך וקרב. ולכן אני מדבר היום בכזאת דחיפות. לכן, כל כולם להתייחס לעניין בדחיפות.
יש אנשים שטוענים שגם אם איראן תשלים את תהליך ההעשרה, גם אם תחצה את הקו האדום שעכשיו ציירתי, גורמי המודיעין שלנו ידעו היכן ומתי איראן תכין את המרעום, תרכיב את הפצצה ותפיק את ראש הנפץ.
אין אדם שמעריך יותר את גורמי המודיעין יותר מראש ממשלת ישראל. יחידות המודיעין, גם שלנו, מצוינות כולן. הן סיכלו אינספור התקפות; הן הצילו חיים רבים.
אך הם אינם ללא רבב.
במשך שנתיים, סוכנויות הביון שלנו לא ידעו שאיראן בונה מתקן ענקי להעשרת אורניום מתחת להר.
האם אנו יכולים להמר על ביטחון העולם בהתבסס על ההנחה שנמצא סדנה בתוך מדינה שגודלה כחצי מיבשת אירופה?
גבירותי ורבותיי,
השאלה אינה מתי איראן תשיג את הפצצה. השאלה היא מהו השלב שבו לא נוכל יותר למנוע מאיראן להשיג את הפצצה.
יש למתוח את הקו האדום על תוכנית ההעשרה של איראן, כיון שמתקני ההעשרה הם המתקנים הגרעיניים היחידים שאנו רואים בוודאות ויכולים לפגוע בהם בצורה מדוייקת.
אני מאמין שאם נציב בפניה קו אדום ברור, איראן תיסוג.
זה יקנה לנו זמן רב יותר לסנקציות וניסיונות דיפלומטיים לשכנע את איראן לזנוח לחלוטין את תוכנית הנשק הגרעיני.
לפני יומיים, מעל בימה זאת, חזר הנשיא אובמה על כך שלא יהיה ניתן לבלום איראן חמושה בנשק גרעיני.
אני מעריך את עמדתו של הנשיא, כמו כולם במדינתי. אנו שותפים במטרה לבלום את תוכנית ההתחמשות הגרעינית של איראן. יעד זה מאחד את העם בישראל. הוא מאחד את האמריקנים, דמוקרטים ורפובליקנים כאחד, והוא משותף למנהיגים חשובים מכל העולם.
הדברים שאמרתי היום יעזרו להבטיח שנשיג את יעדינו המשותף.
ישראל דנה עם ארצות הברית בנושא זה, ואני סמוך ובטוח שיחדיו נוכל לקבוע את הנתיב.
גבירותיי ורבותיי,
ההתנגשות בין מודרניות לימי הביניים אינה בהכרח התנגשות בין קדמה למסורת.
המנהגים של העם היהודי הם בני אלפי שנים. הם המקור לערכינו המשותפים והם הבסיס לחוזקנו הלאומי.
בו בזמן, העם היהודי תמיד הביט אל עבר העתיד. לאורך כל ההיסטוריה, עמדנו בחזית להעמקת החירות, להאצת שוויון וקידום זכויות אדם.
אנו נושאים על נס את הערכים האלה, לא למרות מנהגינו, אלא כתוצאה מהם.
אנו מקשיבים למילותיהם של הנביאים היהודים ישעיה, עמוס וירמיה, להתייחס אל כל אדם בכבוד ובחמלה, לרדוף צדק, לקדש את החיים ולשאוף ולהתפלל לשלום.
אלה הם הערכים האלמותיים של עמי, והם המתנה החשובה ביותר שנתן העם היהודי לאנושות.
הבה נתחייב היום להגן על ערכים אלה כדי שנוכל להגן על חירותנו ולשמר את הציוויליזציה המשותפת.
תודה רבה.

נאומו של נתניהו באנגלית, ללא הפרעות ותרגומים:


 

נאומו של נתניהו עם תרגום סימולטני של אורן נהרי:

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן