כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים

לקראת חג הפסח משרד הבריאות בשיתוף ארגון 'בטרם' לבטיחות ילדים והמרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם מפרסמים כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים

על פי נתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם: גם בשנת 2012 חלה עלייה בחשיפות לרעלים , בדומה לשנה הקודמת. בשנת 2011 כ – 45% מהחשיפות לרעלים לפני חג הפסח מיוחסות לילדים עד גיל 6.
בשבוע שלפני חג הפסח חלה עלייה של 52% בחשיפות לרעלים בקרב כלל האוכלוסייה ועלייה של 39% בקרב ילדים עד גיל 6 (338 חשיפות לרעלים), בהשוואה לתקופה המקבילה בשנה הקודמת.
מדי שנה לקראת חג הפסח נרשמת עלייה בהיפגעות מחומרי ניקוי וכימיקלים. מנתוני המרכז הארצי למידע בהרעלות ברמב"ם עולה, כי בשבוע שלפני חג הפסח מספר החשיפות לרעלים של ילדים עד גיל 6 שנים עמד על כ – 45% מכלל החשיפות לרעלים.
הנתונים מצביעים, כי גם בשנת 2012 בשבוע שלפני חג הפסח חלה עלייה דומה בחשיפות לרעלים בקרב כלל האוכלוסייה ועלייה של 39% בקרב ילדים עד גיל 6, בהשוואה לממוצע השנתי של החשיפות.
עוד מראים הנתונים, כי 50% מהחשיפות לרעלים בשבוע שלפני חג הפסח יוחסו למעורבות של כימיקלים ו – 39% יוחסו לתרופות. בילדים עד גיל 6 כימיקלים היו אחראים ל – 50% מהחשיפות לרעלים, ותרופות ל- 41%.
כ – 80% מהחשיפות לכימיקלים בשבוע שלפני חג הפסח, הן בקרב כלל האוכלוסייה והן בקרב אוכלוסיית הילדים עד גיל 6, היו בגין חשיפה לחומרי ניקוי והדברה ביתיים, בעיקר אקונומיקה, דטרגנטים, גזים מגרים, בסיסים, מסירי אבנית, קוטלי חרקים, חומצות ותזקיקי נפט.
בימים שלפני הפסח, בעיקר בשבוע שלפני החג, יש עליה ניכרת בשכיחות ההרעלות בילדים. לרוב מדובר בילדים מתחת לגיל 6 שנים אשר בולעים חומרי ניקוי וכימיקלים שונים, נפט ותרופות.
התופעה חוזרת על עצמה מדי שנה כשההכנות לפסח בעיצומן. ניקיון יסודי, קרצוף הבית, צביעה, ניקוי ומירוק הכלים והמטבח מהווים פתח לסכנות. פעולות אלה נעשות תוך שימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים, צבע וחומרי הדברה. לעתים קרובות נמצאים החומרים באריזות פתוחות בתפזורת ובהישג יד של ילדים. מרעננים גם את ארון התרופות בבית, ותרופות רבות מוצאות את דרכן לפח.
מאחר וזוהי תקופת חופש, הילדים נמצאים בבית, לעתים קרובות ללא השגחה נאותה, במצב זה מועדים הילדים לתאונת בית ובעקר הרעלות.

כללי בטיחות בשימוש בחומרי ניקוי וכימיקלים:  

  • חומרי ניקוי יש למקם הרחק מטווח השגתם של ילדים – במקום גבוה או נעול. מיד בתום השימוש, יש להקפיד להחזירם למקומם ולסגור את המיכל, זאת כדי למנוע בליעה או שאיפה של חומרים רעילים וכוויות.
  • מומלץ לקנות חומרי ניקוי ותרופות באריזות קשות פתיחה לילדים.
  • אין לערבב חומרי ניקוי, ובפרט לא חומצות ומלבינים, תערובות כאלו משחררות גזים רעילים ועלולות להיות מסוכנות ביותר במקרה של שאיפה.
  • יש להקפיד על השארת חומרי הניקוי והתרופות באריזתם המקורית תוך סגירת המיכל. אין לאחסן חומרי ניקוי בבקבוקי שתייה, גם אם מצוין על בקבוקי השתייה "חומר רעיל" –  פעוטות אינם יודעים לקרוא.
  • אין לאחסן חומרי ניקוי בסמוך למוצרי מזון ולא בכוסות שתייה.
  • קריאה קפדנית של הוראות השימוש במוצר, לפני השימוש בו, והקפדה בביצוע ההוראות עשויות להועיל למבוגרים ולילדים כאחד.

בכל חשיפה או חשד לחשיפה לחומר רעיל פנו לסיוע רפואי או למרכז הארצי למידע בהרעלות, רמב"ם, בטלפון 04-8541900.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן