מרכז השלטון המקומי: נלך על כל הקופה – נשבית החל מיום שני את כל מדינת ישראל

שלמה בוחבוט, יו”ר מרכז השלטון המקומי: “אם לא נראה שינוי בהיקף התקציב המתוכנן לשנת 2013, נלך על כל הקופה- נשבית החל מיום שני את כל מדינת ישראל. אנחנו כמנהיגים מקומיים יש לנו אחריות להגן על כל התושבים ולא ניתן לפגוע בחלשים”
אמש (רביעי) התקיים כנס חירום של מטה המאבק במרכז השלטון המקומי בראשותם של שלמה בוחבוט, יו”ר מרכז השלטון המקומי ואיציק רוכברגר, יו”ר מטה המאבק על תקציב הרשויות וראש עיריית רמת השרון. בכנס החירום השתתפו ראשי ערים ומועצות יהודים, נוצרים וערבים כאחד, מכל רחבי הארץ, לדון בגזירות התקציב 2013-2014.
מרכז השלטון המקומי הודיע בכנס החירום על כוונתו לפתוח בשביתה כוללת של הרשויות המקומיות בישראל ביום שני הקרוב ה-13/5, זאת במידה ומשרד האוצר לא יספק תשובות ברורות ומספקות לגבי תקציבי הקיום והפיתוח של הרשויות המקומיות.
זהו ריטואל החוזר על עצמו, ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הבטיח כי מענקי האיזון לא ייפגעו והיקפם יישמר על 2.8 מיליארד ₪, ולמרות הבטחתו זו משרד האוצר החליט לקצץ 400 מיליון ₪. וכאילו קיצוץ זה אינו גזירה נוראה בפני עצמה, הרי שפקידי האוצר הגדילו לעשות וקיצצו גם עוד 280 מיליון שקלים(!) במענקי הפיתוח לרשויות הפריפריה. כידוע, תקציב הוא משחק סכום אפס. כשמקצצים בצד אחד צריך לאזן מצד אחר בצורת מיסוי עקיף לכל דבר ועניין ולפיכך הפגיעה הזו היא פגיעה ישירה ב-8.5 מיליון תושבים במדינת ישראל שיצטרכו לשלם ארנונה יותר גבוהה, פחות שירותי חינוך וכו’.
כידוע, בכוונת משרד האוצר לבצע קיצוץ דיפרנציאלי תוך הסטת תקציבים בין הרשויות הגדולות לקטנות זאת מבלי לתאם זאת ומבלי לקבוע מהו סל השירותים לתושבים ומהיכן לקצץ. כמו כן, האוצר מנסה לקדם בחוק ההסדרים עוד רפורמה בנושא תאגידי המים, כאשר הרפורמה האחרונה שהוביל נכשלה במבחן המציאות כישלון חרוץ והביאה לעלייה דרסטית במחירי המים בשנים האחרונות. בוחבוט בתגובה: “המדינה רוצה 400 מיליון שקלים מהרשויות החזקות שיוחזרו להם בתוך 10 שנים ללא ריבית. אני מתנגד למהלך זה בכל תוקף משום שהממשלה לא יודעת לעמוד בהבטחותיה. ניתן לשתף פעולה עם הליך זה רק אם הממשלה תבטיח שלא יהיה קיצוץ בחינוך ובתקציבי האיזון והפיתוח ובנוסף אנו דורשים לבטל את תאגידי המים ולהחזיר את ניהול משק המים לרשויות המקומיות או לחלופין להקים אשכול אזורי בו יהיה תאגיד אחד האמון על תחום המים, וועדת ניסן ריכזה את המענה בנושא זה”.
יואל לביא, ראש עיריית רמלה וחבר במטה המאבק, טען כי: “זהו המאבק של הרשויות החלשות ולא של החזקות: המאבק הוא בראש וראשונה שלנו. אנו נאבקים על בעייתם של התושבים, על הישרדותם. אני מבין את הצורך לכסות את הגרעון אבל אסור למשרד האוצר לקצף לאלו שאין להם, שיעלה מיסים לאלו שמשתכרים 30,000 שקל לחודש ולא לאלו המרווחים משכורת מינימום ובקושי גורמים את החודש. תעזבו את החלשים בחברה הישראלית, הפערים גם ככה גדולים מדי”.
השלטון המקומי לא ייתן ידו לקיצוץ הבלתי סביר של תקציבי הקיום ודמי הפיתוח, ולא יאפשר את הפגיעה החמורה בתנאי החיים הבסיסיים של התושבים כאמצעי לסגירת הגרעון שהממשלה יצרה. ניסיונותיו של האוצר לפלג ולסכסך בין הרשויות הגדולות לקטנות לא יועילו, אנו מאוחדים בעמדתנו, זכותם של כל תושבי המדינה לקבל מן המדינה תיקצוב לשירותים ממלכתיים בנושאי חינוך ורווחה.
יו”ר מטה המאבק, איציק רוכברגר:
“המדינה חייבת לקחת אחריות על הגירעון הענק ואני קורא להעמיד לדין את שר האוצר הקודם, יובל שטייניץ, על רשלנות במילוי תפקידו. בשיחות החוזרות ונשנות מול משרד האוצר הבטיחו לנו הבטחות שווא. האוצר מביא לקריסתן של הרשויות המקומיות ולכן נפתח בשביתה בלתי מוגבלת. אם צריך, גם התושבים יצאו לרחובות, זהו תקציב לא אנושי”.
החלטת מטה המאבק: תינתן ארכה למשרד האוצר עד יום שני 13.05.13 לנהל מו”מ אינטנסיבי ורציף עד שנגיע להסכם המקובל על כל הצדדים בנוגע לתקציב השלטון המקומי. במידה ועד יום ב’, כאמור, לא תוסכם מסגרת התקציב ישבית מרכז השלטון המקומי את כל הרשויות בכל רחבי מדינת ישראל.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.