מהומה פרצה במרכז דוהל בשכונת התקווה עם סיום הקרנת הסרט "שקופים" שהופק ע"י הערוץ הראשון

במשך כשנה הפיק הערוץ הראשון בבימויה של גליה עוז (ביתו של עמוס עוז) סרט העוסק בנושא בעיית המסתננים בדרום תל אביב. הסרט "שקופים" הוקרן הערב בפני אולם מלא באודיטוריום דוהל בשכונת התקווה. בהקרנה נכחו תושבי שכונות הדרום, נציגי המשטרה, חברי כנסת ונציגי ארגוני "זכויות אדם".

כרזת הסרט

הסרט הציג זה לצד זה את סיפורם של בתה של אסתר גלילי ז"ל שאמה המבוגרת נרצחה בידי מסתנן על לא עוול בכפה בדרכה למכולת ומנגד את חייו היומיומיים של מסתנן מסודן שמתאר על הקושי למצוא עבודה או מקום לינה.

לאורך הסרט כולו מציגה המפיקה את העובר על שני גיבורי הסרט במציאות הקשה בשכונות דרום תל אביב. בסרט נחשפים הצופים למראות קשים של הזנחה ברחובות ובבניינים הישנים של אזור התחנה המרכזית ובמהלכו פוגשים הצופים מספר אנשי מפתח בוועד הפעולה של שכונות הדרום ותושבים מעטי מעט שנשארו להתגורר בשכונה ביניהם גם את חביבה עזרא ז"ל שנלחמה עד יומה האחרון למיגור התופעה הקשה בשכונות הדרום.

לכל אורך הסרט נמנעה המפיקה להציג בפני הצופים את הפן הנוסף של אלפי מסתננים שהגיעו לארץ על מנת לשפר את חייהם ולזכות באיכות חיים גבוהה יותר. בנוסף לכך, כמעט ואין אזכור לפשעים היומיומיים אליהם נחשפים תושביה הישראלים של השכונה החל מגניבת רכוש וכלה בתקיפות פיזיות, אלימות והטרדות מיניות. אין בסרט למשל איזכור אחד למעשי הרצח או האונס שהתרחשו בדרום תל אביב במהלך החודשים האחרונים ובהם יש מעורבות של מסתננים.

המפיקה בחרה להתמקד בחייהם של מספר מסתננים אשר נזקקים לסיוע והתעלמה לחלוטין גם ממאות בתי העסק הלא חוקיים, מהמועדונים והבארים הפתוחים בשכונות 24/7.

המסר אותו מקבל הצופה בסרט הוא שהמצב הקשה בשכונות דרום תל אביב הוא קשה לשני הצדדים באותה מידה. מצד אחד לתושביה הוותיקים של השכונה החלשה אך מצד שני גם למסכנים ולאומללים שעשו כברת דרך ארוכה על מנת להגיע לישראל בהימלטם מפני רודנים ועריצים ומגזרת מוות.

בסיום של ההקרנה נשאו דברים חיים גורן, נציג תושבי שכונת שפירא וסיגל רוזן מטעם המוקד לסיוע לעובדים זרים.

בנאום נרגש סיפר חיים איך נכבשו שכונות הדרום ע"י עשרות אלפי מסתננים, שכמותם הינה כיום כפי שתיים ויותר מכמות התושבים הישראלים בשכונות. בדבריו הוא תיאר את המציאות הקשה אליה נקלעו תושבי השכונות שנאלצים לחיות בפחד משתק בלב שכונתם היא ואשר מרגישים בעצם שכיבוש זר השתלט על שכונותיהם.

דבריו של חיים זכו מצד הקהל למחיאות כפיים והייתה תחושה של הזדהות מוחלטת מצד התושבים שנכחו באולם. (לחצו כאן לקריאת הנאום המלא).

חיים גורן נושא דברים בשם תושבי דרום ת"א

עם סיום דבריו עלתה לבמה סיגל רוזן וניסתה להציג את צידו השני של המטבע. הקהל באולם הגיב בבוז ולא היה מוכן להקשיב למוצא פיה. הגברת רוזן ניסתה לספר לנוכחים כמה אשמה ממשלת ישראל במצב הקשה וכי אין ברירה אלה לתת למסתננים עבודה על מנת לשפר את מצבם הקשה. דבריה אלה עוררו עוד יותר את חמתם של הנוכחים בקהל שדרשו למנוע ממנה לדבר.

בלית ברירה לאחר מספר דקות נאלצה לסיים את נאומה לא לפני שסיכמה את דבריה במשפט המקומם: "מדינת ישראל הוקמה למען פליטים!"…

העימות שהתפתח בסוף הערב בין התושבים לסיגל רוזן

בתוך כך, תחת הכותרת "כאן לא יוקם מחנה פליטים", תערך מחר (19/12) בשעה 18:00 הפגנת חירום של תושבי שכונות דרום ת"א במחאה על כוונת העירייה להקים בגינת לוינסקי אוהלים.

לחצו כאן לכתבה המלאה – בנוגע להפגנה המתוכננת ולכוונת העירייה להקים האוהלים.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן