העשירים רוצים להיות עשירים יותר…

רשות המסים פושטת על מגדלי היוקרה של ת"א ועל המיליונרים שמעלימים הכנסות מהשכרת דירות בהם. ופותחת באכיפה ממוקדת בעקבות מבצע מחוזי בו התגלו העלמות רבות, דווקא מצד בעלי דירות שרחוקים ממצוקה כספית

כך העשירים נשארים עשירים: במסגרת מבצעי הקיץ שעורכת רשות המסים בכל רחבי הארץ ובעקבות מידע שנתקבל ב'קו הצדק', הגיעו צוותי מס הכנסה בשבוע שעבר למגדלי יוקרה ברחבי ת"א וגילו כי רבות מהדירות בהם מושכרות לתיירים ללא דיווח לרשות המסים על הכנסות אלו ולרוב, תוך פגיעה בענף המלונאות ובעוסקים בו השומרים על החוק.

במהלך המבצע נשלחו עשרות צוותים למגדלי היוקרה ברחבי תל אביב לאיסוף מודיעיני, במסגרתו התבקשו חברות האחזקה וועדי הבתים למסור את רשימות הדיירים השוכרים דירה וכן את רשימות בעלי הבתים. מהצלבה שנערכה מול המידע המצוי בידי רשות המסים, אותרו מספר תושבי חוץ המחזיקים בדירות יוקרה במגדלים אלה, אשר כלל אינם מדווחים על הכנסותיהם מדמי שכירות. במגדל אחר נתגלו שש דירות שגם הן הושכרו ללא דיווח, אך לצרכי תיירות – שכירות המחוייבות במס גבוה יותר, במטרה להגן על תעשיית המלונאות המקומית. זאת ועוד; מהבדיקה התברר כי למרות שהדירות שייכות לחברה ישראלית בבעלות אזרח צרפת, כלל לא קיים לה תיק במס הכנסה. עוד התברר כי גם חברת הניהול המטפלת בתפעול הנכס בשטח, אינה מנכה מס במקור.

בכל המקרים מדובר בהכנסות שנתיות של מאות אלפי שקלים ומעלה, ויחד מסתכמות ההעלמות במיליוני שקלים. לאור הממצאים, נפתחו חקירות רשמיות בנושא והוחלט על הרחבת הבדיקות לכלל מגדלי היוקרה בת"א, בשלב הראשון, וליתר הארץ בהמשך.

כאמור, הבדיקות נערכו במסגרת מבצע שטח של רשות המסים בניהולו של פקיד שומה ת"א 5 ומנהלת מע"מ ת"א 3 שהתקיים בשבוע שעבר באזור ת"א-יפו, בני ברק, גבעתיים ורמת גן, שבו נבדקו מאות עסקים הקשורים לנותני שירות בתחום חופשות הקיץ – ביניהם השכרת הדירות לתיירים וכן, חנויות המשווקות ציוד ומוצרים לקראת חגי תשרי ולשנת הלימודים החדשה. למעלה מ-170 עובדי מס הכנסה ומע"מ השתתפו במאמץ והתפרשו על פני מאות עסקים באזור. נערכו למעלה מ-500 ביקורות, מתוכן נרשמו ליקויים בדיווח בקרב כ-23% מהעסקים שנבדקו. בנוסף, במהלך המבצע גבו וערכו הסדרי חובות בסך של כ-18 מיליון ₪ ותפסו 14 כלי רכב.

למרות ההישגים המרשימים, פעילות אנשי רשות המסים לא תמיד פשוטה: במקרה אחד הגיעו עובדי מע"מ לבית ספר תיכון בת"א אשר משכיר את הכיתות שלו לפעילויות שונות במהלך החופש הגדול. הם ביקרו בעסק של בעל הקפיטריה במקום. במהלך הביקורות בעסק בוצעו שלוש קניות ניסיון שכולן לא נרשמו בקופה. לאחר שהזדהו הקונים כעובדי רשות המסים, החל בעל הקפיטריה לאיים באלימות על העובדים ואלו הזמינו סיוע משטרתי. לאחר הגעת השוטרים, איפשר בעל הקפיטריה, שמחזור הכנסותיו מוערך שהוא גבוה כמעט פי 10 מהמחזור המדווח, לבדוק את הקופות ואכן נתגלו בהן אלפי שקלים שלא נרשמו. הוא נחקר במקום תחת אזהרה.

במקרה אחר, עובדי מס הכנסה הגיעו למועדון כושר ובילוי ברמת-גן, שם נתנו עוסקים חיצוניים שירותים משלימים. אחד מהעוסקים היה מסאז'יסט, שברגע שהבין שהוא נתון לביקורת, נמלט והותיר את המטופל שלו כשרק מגבת לגופו.

המבצעים נערכו כחלק מפעילות נרחבת של רשות המסים כנגד מעלימי מס והון שחור ובמסגרת הנחיית מנהל רשות המסים, משה אשר, למשרדים האזוריים להגביר את פעילות האכיפה ולשפר את כושר ההרתעה, בין היתר ע"י עריכת מבצעי שטח שמטרתם להביא לדיווחי וגביית מס אמת ולהגביר את השוויון בנטל בקרב האזרחים.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן