זעם, תסכול, אי אמון, חוסר אונים, כאב, חרדה – תושבי שכונות, אורחים והרבה כוחות משטרה – הערב בהפגנת תושבי דרום תל אביב

אין הרבה מילים שניתן להשתמש בהן הערב כדי לתאר את ההרגשה האישית של תושב דרום תל אביב שבא לסקר את ההפגנה של שכניו ורעיו תושבי דרום תל אביב. אולי זו תחושת הגורל המשותף אולי אלו ההרגשה האישית וההזדהות העצמית אך ברור שכל אלה יחד ולחוד גוברות על כל סיכוי אחר לתאר במשפטים יבשים את מה שארע הערב בהפגנת התושבים. לא בכדי בחרתי לכותרת הכתבה את המילים שבחרתי, מילה מילה יוצאת מהלב והראש כדי לבטא תחושה אחת משותפת לכל תושבי דרום תל אביב הערב: "די נמאס !".

אז מה היה לנו הערב בדרום תל אביב… ברשותכם, אתחיל דווקא מהסוף להתחלה:

כוחות משטרה

אזור התחנה המרכזית הפך הערב ליעד משטרתי מבוצר, כזה שמזמן לא נראה במחוזותינו בכלל ובדרום תל אביב בפרט. מאות שוטרים סמויים וגלויים, אנשי יס"מ, לוחמי מג"ב ופרשים על סוסיהם נפרסו הערב בהגנה היקפית חסרת תקדים על גינת לוינסקי. כוחות המשטרה הרבים מנעו ולא אפשרו למאות המפגינים לצעוד כפי שתכננו לעבר גינת לוינסקי, פיסת השטח הירוק הציבורי היחידה בשכונות נווה שאנן שכבר מזמן לא עומדת לרשות תושביה הוותיקים החוקיים של השכונה אלא הפכה למחנה פליטים מאולתר לטובת המסתננים בסיוע האדיב של עיריית תל אביב והעומד בראשה מר רון חולדאי. המפגינים רצו להגיע, אפילו באופן סימלי, להתקרב, לחוש, להראות שעוד לא אבדה תקוותם, לחזור הביתה בהרגשה שעדיין לא הכל אבוד, אבל מישהו שם בצמרת המשטרה החליט אחרת. מישהו שם בצמרת המשטרה החליט לעשות להם "נו, נו, נו… לא תצליחו. אני כאן זה שקובע את הכללים" וכצפוי הוא הצליח. היו שראו את המחזה ואמרו בעצב מהול בציניות "כנראה בכל זאת יש משטרה בישראל"…

אורחים

מי לא השתתף הערב בחגיגה… לרגע היה נדמה שההפגנה הזו היא הדבר הנפיץ ביותר במדינה היום. מישהו דאג לייצר היום אווירה נפיצה שכאילו עוד רגע המדינה תזדעזע ומרכז הרעש יהיה דרום תל אביב. כלי התקשורת כבר תייגו את מארגני ההפגנה בכל מהדורת חדשות כאנשי ימין קיצוני שבאו לרקוד על הדם. לא עזר לאף אחד שמהבוקר בכל הזדמנות ניסו תושבי השכונות ופעיליה להסביר שמדובר בהפגנה ספונטאנית שלהם ולא של אחרים. הערב הם אפילו הוציאו הודעה שכזו לעיתונות, אך מה כוחם של תושבים מול כתבים כשמדובר בהעברת מידע לציבור.

הרבה אורחים, היו הערב בהפגנה.

המון פעילי ארגוני שמאל, כתבים, עיתונאים וצלמים מכל כלי התקשורת באו לצפות הערב בתושביה האומללים של דרום תל אביב ששוב יוצאים להפגין בגלל איזה מעשה אונס של איזו קשישה שיכולה להיות הסבתא של כולנו. כמו תמיד כצפוי, האורחים יסיימו את הערב עם איזו מנת פלאפל או שווארמה, יחזרו לביתם הנחמד בשכונה הנחמדה, אל השקט והביטחון האישי שלהם וכבר מחר ישכחו את מה שראו. את הכתבות שהם יכתבו הם יעלו ברוגע אחרי כוס התה או הקפה, ויספרו את מה שכולנו כבר יודעים על תושבים זועמים ועל ימין קיצוני וסיסמאות גזעניות. זהו, הם את שלהם עשו. הגיעו, צילמו, ראיינו וחזרו הביתה, הרי אסור לשכוח שצריך הערב לשתות את כוסית השמפניה ולהתנשק בחצות, כי מחר מתחילה לה שנה חדשה.

תושבי שכונות

בלב כל ההמולה אסור לשכוח כי היו הערב גם כמה מאות מתושבי השכונה, ראיתי שם את שכניי שיצאו הערב מהבית לצעוק עם כולם "לא עוד", "נמאס", "עד מתי?".

אחרי יום עבודה מתיש, מבלי אפילו לטרוף איזו ארוחה קלילה, הם יצאו, עם שלטים, עם פלקטים מאולתרים, עם מגאפון, בפעם המי יודע כמה, לזעוק, למחות, לצעוק, לדרוש שינוי.

בין היתר, ראינו שם הערב תושבת שכונת נווה שאנן שאמה הקשישה נרצחה בדם קר ע"י מסתנן סודני, וכל שנשאר לה ולביתה הקטנה הם הזיכרונות והגעגועים, לאמא, לסבתא שהלכה להם בטרם עת. הרצח עצמו בוצע אגב, במרחק של עשרות מטרים בודדים מאותו מקום מוטרף שבו התבצע האונס האכזרי של הקשישה בת ה-83 בידי המסתנן האריתראי רק לפני שבוע ימים. איזה עולם קטן…

והיו שם גם הפעילים הצעירים של שפירא וקריית שלום יחד עם חברי וועד הפעולה של דרום תל אביב, שכבר שנים אומרים, מזהירים, מצהירים בכל הזדמנות שהפיצוץ קרוב, שהאסון מתקרב, שהרע עוד לפנינו, מבקשים עזרה, דורשים סיוע, אבל קולם לא נשמע לצערנו.

בניגוד לאורחים, הם התושבים ישובו הערב לבתיהם בשכונות דרום תל אביב, אל הסבל, ההזנחה וחוסר הביטחון שרק הולך ומתדרדר מיום ליום.

זעם, תסכול, אי אמון, חוסר אונים, כאב וחרדה

הרבה זעם היה הערב בליבותיהם של תושבי השכונות. זעם על המצב, זעם על הממשלה, זעם על העירייה וזעם על שלטון החוק. זעם עצור ומכובד התפרץ הערב בהפגנת החירום אחת מיני רבות של תושבי השכונה בלב תל אביב הנאורה. אם דיברנו על זעם, אז תסכול היא מילת ההמשך לתחושות הערב. תסכול על הכל ! כשמסיימים עם שחרור הזעם נשארים עם התסכול והוא היה ויישאר כנראה עוד זמן רב לאור המצב שאליו הגענו. אי אמון היא התחושה הכי מסוכנת שלצערי מתעצמת מיום ליום כשמדובר בתושבי דרום תל אביב. אי אמון ברשויות, אי אמון בממשלה, אי אמון בעירייה, אי אמון במערכת המשפט ואי אמון אפילו במשטרה שמסתירה מהציבור את הפשעים הנוראים. כשאי האמון משתלט אז הסיפור נגמר. לא ייקח זמן רב עד שנגלה בדרום תל אביב שכונות רפאים שננטשו על ידי תושביהם, אשר אי האמון שיהיה שינוי, השתלט גם עליהם. חוסר אונים היא התחושה השלטת כשמדובר בתושבי השכונות. אי היכולת להשפיע, לשנות, לקחת את גורלם בידיהם גוברת על כל תחושה אחרת. מה הם לא ניסו, הפגינו, כתבו, מחו, מה עוד נשאר? חוסר האונים כבש גם אותם. המקרה האחרון שאליו נחשפנו כולנו בעקבות האונס המחריד הביא איתו גם הרבה כאב וחרדה. כאב הלב על הקשישה ובני משפחתה מהול בחרדה מהסיכוי שאולי יום אחד זה יקרה לנו או למישהו אחר הקרוב לנו. כאב וחרדה מהולים יחדיו הם לצערי מנת חלקם של תושבי שכונות דרום תל אביב הערב.

השם עוז לעמו יתן – השם יברך את עמו בשלום ! 

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן