הסתיים הפאנל הפוליטי שעסק בנושא מדיניות הגירה והשפעת תופעת המסתננים על השכונות

תחת הכותרת "המדיניות שלהם – החיים של כולנו!" נכחו הערב קרוב ל-150 איש כצופים בפאנל פוליטי מיוחד אשר התקיים ב-'תאטרון קרוסל' בדרום תל אביב ועסק ב- "השפעת ההגירה הבלתי חוקית על מצב השכונות".

הפאנל אורגן בחסותם של עמותת "איתן – מדיניות הגירה לישראל", "האתר הקהילתי של שכונות דרום תל אביב" ו-"וועד הפעולה של דרום תל אביב".

נציגי המפלגות אשר השתתפו בפאנל היו: חה"כ אופיר אקוניס מטעם הליכוד-ביתנו, ניצב בדימוס משה מזרחי מטעם העבודה, ניצב בדימוס מיקי לוי מטעם יש עתיד ואל"מ במילואים מוטי יוגב מטעם הבית היהודי.

משתתפי הפאנל

במהלך הפאנל נשאלו הנציגים מספר שאלות על המצב השורר בשכונות דרום תל אביב, על ההשלכות הקשות שיש על תושבי השכונות ועל דרכי הפעולה שעל ממשלת ישראל לנקוט על מנת להביא לפתרון הבעיה.

חה"כ אופיר אקוניס פתח את הפאנל כשהוא מציג את פעולתה העיקרית של ממשלת נתניהו עד כה והיא בניית והשלמת גדר הגבול שלדבריו תיבנה בהקדם גם בגבול ירדן. חה"כ אקוניס הציג לנוכחים את עקומת כמות המסתננים מגבול מצרים אשר הלכה ופחתה במהלך השנה האחרונה כתוצאה מבניית הגדר והשלמתה. חה"כ אקוניס סקר את החוקים הכלכליים אותם ניסה להעביר (עד כה בקריאה ראשונה) שלטענתו יובילו למצב בו לא יהיה מניע כלכלי למסתננים להישאר בארץ. בין היתר הוא דיבר על הקנסות שיש להטיל על מעסיקי מסתננים ועל האיסור להוצאת כספים מהמדינה. חה"כ אקוניס טען שהוא אישית הלך ונפגש לפני מספר חודשים עם שגריר אריתריאה ולדבריו השגריר אישר בפניו כי הוא מוכן להעניק ויזה לכל אריתראי החפץ לחזור לאריתריאה ואף להבטיח כי לא יאונה לו כל רע. בין היתר ציין חה"כ אקוניס כי חגי הדס האיש שמונה על ידי ראש הממשלה לטפל בבעיה כבר עובד בנושא ופנה למדינות באפריקה על מנת שיסכימו לקלוט אצלם את המסתננים שלא ניתן להשיב לארצותיהם, לדבריו מתקיים משא ומתן עם מספר מדינות והנושא נמצא בעדיפות עליונה.

ניצב בדימוס משה מזרחי, היה זה שמשך את מירב האש מהקהל שרובו הורכב מתושבי דרום תל אביב שחיים את המציאות הקשה מדי יום. לטענתו של מזרחי הפתרון הוא בהעברתם של השוהים הבלתי חוקיים מהשכונות אל מחנות עבודה. שם המדינה תשקיע כספים בהכשרתם לעבודה ותפיץ אותם בארץ כפועלים. מזרחי אף הזכיר כי ארגון מגדלי הבקר בא ביוזמה שכזו לממשלה אך היא לא מומשה. לדבריו אין אפשרות להחזיר אותם לארצותיהם וכנראה גם לא תהיה בעתיד הקרוב ואף ייתכן גם ברחוק.

בניגוד לאקוניס ומזרחי, ניצב בדימוס מיקי לוי דיבר עם פחות להט אבל טען שהמדינה חייבת לפעול בהקדם בכמה מישורים. במישור הראשון היא חייבת לסגור עסקים בלתי חוקיים של מסתננים ולתגבר משמעותית את כוחות הביטחון בשכונות, מעבר לכך, לטענתו של לוי הוא לא רואה כריאלית את האפשרות להעלות את אלפי המסתננים על אוטובוסים ולהורידם לעיר אוהלים והמצב הקיים ישרור עוד זמן רב, עד אשר תהיינה מדינות המוכנות לקלוט אותם. לדבריו, מדינת ישראל צריכה לפתוח משרדי פעולה במדינות המקור באפריקה, לסייע להתפתחותם של המדינות, וליצור מכנה משותף שיאפשר את החזרת המסתננים, בין היתר כידיים עובדות למדינותיהם.

נציג הבית היהודי, אל"מ במילואים מוטי יוגב, העביר מסר פשוט ביותר לנוכחים, ראשית הוא בירך את ממשלת ישראל על פעולתה עם הגדר לבלימת גלי ההגירה של המסתננים, אך לדבריו משהסתיים שלב זה יש להתחיל במידית במימוש השלב הבא והוא הוצאתם של המסתננים מהשכונות. לטענתו, יש להציב כבר כעת יעד של פינוי של כ-15,000 מסתננים משכונות דרום תל אביב אל עיר האוהלים שבנגב על מנת לשחרר את סיר הלחץ ולהקל על חיי התושבים ומשם ברגע שיתאפשר להוציאם אל מחוץ לישראל וחוזר חלילה. במקביל הוא טוען שיש להחדיר אנשי כוחות בטחון לתוך השטח שיאתרו את ראשי הכנופיות שפועלות בקרב המסתננים ויכלאו אותם בהקדם. שלב נוסף לדבריו של יוגב הוא חיזוק השכונות לצביון יהודי. כפי שהבית היהודי משתדל לבצע בכל חלקי הארץ ייהוד של הערים כך יש לעשות גם בדרום תל אביב. יוגב ציין כי לאחר ביקורו של אורי אריאל ראש הוועדה לביקורת המדינה בשכונות דרום תל אביב לפני מספר חודשים, החל תהליך של חיזוק השכונות על ידי הבאה של ציבור דתי לאומי להתגורר בדרום העיר. מהלך כזה של הכנסת גרעין יהודי של תושבים צעירים לחיזוק השכונות הוא נדבך חשוב נוסף במאבק בכיבוש הזוחל של השכונות על ידי המסתננים. משהסתיים הפאנל הצטרף יוגב לפעילי השכונה לסיור נוסף בלב שכונת נווה שאנן על מנת לחוות את המתרחש שם בשעות הלילה המאוחרות.

דבריהם של כלל המשתתפים בפאנל נקטעו לא אחת בשל הפרעות מהקהל.

תושבי שכונות דרום תל אביב לא עשו חיים קלים לנציגי המפלגות. התושבים מחו על כך שמראש מדינת ישראל העלתה את אלפי המסתננים על אוטובוסים ושלחה אותם ישירות אל שכונות דרום תל אביב ובכך דרדרה את מצבם למכביר. התושבים ביקשו לקבל תשובות מדוע לא מתחילים בצעדים אופרטיביים לפנות את אלפי המסתננים מהשכונות כבר כעת. חלקם של התושבים הפנה כלפי הנוכחים אצבע מאשימה בטענה "היכן הייתם עד הבחירות?" בעוד תושבים אחרים ציינו כי חה"כ אקוניס פעל בשנים האחרונות בשיתוף פעולה איתם. היו גם כאלה שהעלו תמיהה למה חה"כ בן ארי ממפלגת עוצמה לישראל לא נוכח בפאנל שכזה, שכן לטענתם דווקא הוא זה שפועל בשטח כבר למעלה מ-3 שנים ואף העביר את לשכתו לשכונת התקווה.

לא אחת הופנתה על ידי הנוכחים אצבע מאשימה גם כלפי ראש העיר חולדאי.

לדברי התושבים חולדאי מפלה בצורה זדונית את שכונות דרום העיר. הוא זה שמאפשר לעמותות השמאל להאכיל אותם בגינה ציבורית, הוא זה שמאפשר להם באין מפריע לפתוח עסקים לא חוקיים, הוא זה שאף הקים לרווחתם לאחרונה אוהלים ללינה בלב שכונת נווה שאנן והוא זה שאף מעסיק אותם בעקיפין. נציג הסוחרים בשכונת נווה שאנן טען כי לאור מדיניות העירייה שמאפשרת פתיחה של עסקים לא חוקיים לא אישור או רישיון ומבלי לשלם מיסים מחירי השכירות של העסקים באזור גואים. לטענתו השכירות אותה הוא משלם בעבור החנות שברשותו עלתה ב-300% אחוז בתוך כמה שנים כי במידה והוא יתפנה יושכר המקום לעסק של זרים בסכום כסף לא מבוטל.

טענות נוספות הופנו כנגד בג"ץ והתערבותו הבוטה בכל ניסיון לקדם פתרון להוצאתם של המסתננים מהשכונות.

אחת התושבות אף כינתה את הבג"ץ כ-'בג"ץ של חמאס'. חה"כ אקוניס ביקש ממנה לחזור בה מדבריה ואמר שאין מקום לאמירות מעין אלה, אך היא לא נעתרה לבקשתו. לטענות התושבים כנגד בג"ץ השיב דווקא אל"מ במילואים יוגב ואמר כי "אכן יש בעייתיות עם התנהלות בג"ץ במגוון רחב של נושאים ויש לבחון את הדרכים הנכונות כיצד לתקן את המצב".

הבטחה אחת כן התחייבו המועמדים בפני התושבים והמארגנים.

חה"כ אקוניס העלה את ההצעה כי בעוד שנה או חצי שנה יגיעו משתתפי הפאנל שוב לדיון מחודש בו תיבחן ההתקדמות של הפעילות בנושא ועל כך הייתה הסכמה בפה מלא.

במקום נכחו גם כלי תקשורת ועיתונאים רבים. הכנס כולו תועד, הוקלט וצולם ובקרוב נעלה לאתר וידאו ותמונות נוספות.

בהזדמנות זאת נפנה אתכם לפניה מיוחדת שעשה האתר הקהילתי שאל ראשי המפלגות בנושא המסתננים – לחצו כאן.

משתוקקים לשמוע ניצוץ של תקווה
Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן