פליטים או מסתננים? מתוך 15,000 אושרו רק 22 בקשות

בזמן שבכלי התקשורת הם עדיין זוכים לתואר פליטים, מפרסמת היום רשות האוכלוסין וההגירה את הדו"ח השנתי, ממנו עולה כי מתוך כ-15,000 בקשות שהוגשו להכרה כפליטים ב-4 השנים האחרונות, נמצאו רק 22 העונים להגדרה, השאר – מסתננים…

גינת לוינסקי בדרום ת"א

עוד לפני שעוסקים בשאלה כיצד לנהוג בהם, עצם הגדרתם של עשרות אלפי האפריקאים שחדרו לישראל שלא כחוק, חורץ במידה רבה את היחס לו יזכו.

בכלי התקשורת בישראל מיהרו לאמץ את חוות דעתם הלא מקצועית של ארגוני שמאל קיצוני, וזכויות אדם, ואלפי האפריקאים הפכו בן לילה ל "פליטים", ומעמדם נגזר בהתאם. מרואיין שהעז להגדירם כמסתננים, זכה למבט נוזף השמור לגזענים חשוכים במיוחד.

מי שכן בחן לעומק את מעמדם של אותם אפריקאים הייתה ועדה של רשות האוכלוסין וההגירה, אליה הגיעו הבקשות להכרה כפליטים. והן אכן הגיעו.

ברשות האוכלוסין וההגירה פועלת יחידה מיוחדת לטיפול במבקשי המקלט. עובדי היחידה הוכשרו בידי אנשי נציבות האו"ם לפליטים ובישיבות הועדה נוכחים נציגי נציבות הפליטים של האו"ם.

על פי הדו"ח השנתי שפרסמה היום רשות האוכלוסין וההגירה, מאז הוקמה היחידה לפני כארבע שנים, הוגשו כ-14,600 בקשות להכרה כפליטים בידי זרים שנכנסו לישראל שלא כחוק.

5,864  בקשות נדחו על הסף מאחר והיה ברור כי מדובר בבקשות שווא, ובלמעלה מ- 9,000 מקרים נערך ראיון עומק עם המבקש.

על אף שהיחידה העוסקת בנושא כפופה לכלל האמנות הבינלאומיות ונמצאת תחת עינם הפקוחה של אנשי האו"ם, מתוך כלל המקרים הוכרו במשך ארבע שנים 22 פליטים בלבד!

למרות שמדובר בנתונים חד משמעיים, המבהירים כי מדובר במסתננים שהגיעו לישראל לצורך שיפור מצבם הכלכלי, ספק אם בכלי התקשורת יתנו לעובדות לבלבל אותם.

בשונה מכלי התקשורת, ברשות האוכלוסין מגדירים את אותם אפריקאים כמסתננים ללא חשש. על פי הדו"ח, שוהים כיום בישראל כ- 56,000 מסתננים, רובם ככולם מארצות אפריקה.

לאחר שהופצה באפריקה השמועה לפיה מדינת ישראל היא גן עדן למהגרים לא חוקיים, מדגישים ברשות האוכלוסין וההגירה כי חלק ניכר מעבודתם בתחום היא יצירת תודעה לפיה לא כדאי להסתנן לישראל, ובכך להפחית את זרם המסתננים השואפים להגיע לארץ המובטחת. אולם בהנחה שכלי התקשורת בישראל נקראים גם באפריקה, תהיה לרשות האוכלוסין עבודה לא קלה.

הכתבה באדיבות האתר "הקול היהודי".

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן