חשיפה בלעדית – משתתפי הסרט "שקופים" זועמים: השתמשו בנו כדי לקדם אג'נדה פוליטית המצדדת בקליטת המסתננים בישראל

בערב ראשון הקרוב (6/1) יועלה בערוץ הראשון הסרט "שקופים" שהופק ע"י גליה עוז. לתושבי דרום תל אביב שצפו בהקרנת הבכורה ומאז נפשם לא מוצאת מנוח, בטן מלאה על יוצרת הסרט ועל הערוץ הראשון. לטענתם הם שימשו ככלי משחק על מנת לקדם את האג'נדה עליה חוזרת מפיקת הסרט השכם והערב בכלי התקשורת והיא קליטת המסתננים במדינת ישראל.

כרזת הסרט 

השבוע נפגשנו עם דמויות מרכזיות אשר השתתפו בסרט ואלו הדברים ששמענו מהם, חלקם מופנים ישירות ליוצרת הסרט:

סופיה מנשה, תושבת שכונת נווה שאנן: "גליה עוז בגדת באמון שנתתי לך"

"אני סופיה מנשה עליתי בעלית הנוער מהודו בשנת 1953. הבטיחו לנו ארץ זבת חלב ודבש. בליתי כל חיי כאזרחית נאמנה ותרמתי במיטב יכולתי למדינה. בשנת 1979 רכשתי במיטב כספי דירה ברחוב לוינסקי ועברתי לגור בה, גרושה עם שלושת ילדי. עשרים וחמש שנה שילמתי משכנתא עבור הדירה. ומה עלה בגורלי?

הבית שבו אני גרה היה בית מגורים רגיל, לא לוקסוס אבל היה ניתן לחיות בו בכבוד. היה ועד בית, תיבות דואר מסודרות, חשמל בחדר המדרגות, יכולתי לצאת לפנות ערב לטייל ולחזור הביתה בביטחון. כל זה נגזל ממני. נעלם ונהרס עם פלישת המסתננים מאפריקה. כן. אני אומרת בפירוש כתוצאה ישירה מפלישת המסתננים לבניין שלי. גב" גליה עוז את הראת בסרט שלך רק את מה שלא יכול היה לפגוע במסתננים. לא הראית בסרט שלך כיצד הבניין בן חמש הקומות חולק למאות יחידות דיור, שכל חדר הופך לדירה עבור מספר אנשים. אני הראיתי לך זאת. לא ציינת שהמסתננים עושים צרכיהם בחדר מדרגות בהעדר תשתיות לביוב. לא הראית שהם תלשו את צינורות החשמל, שהתקינו בצורה פירטית בלוני גז לא תקניים. שהם עושים צרכיהם בחצר וזורקים שקיות זבל מבעד לחלון לחצר ולחדר המדרגות. החולדות לא היו כאן מאז ומתמיד בכל אופן לא במספרים כל כך מזעזעים. אמרתי לך גם שהמסתננים מתחברים באופן פיראטי לצנרת המים ושאני מקבלת חשבונות מים מופקעים בגלל התחברות אי חוקית זו. אני מתלוננות לעירייה והאוזניים אטומות ואני משלמת את החשבונות! טשטשת והעלמת את העובדה שספרתי לך שאינני יכולה להירדם בלילה מפני שהמסתננים שחוזרים הביתה שיכורים, לא מוצאים בכוורת זו את הדירה שלהם ודופקים על דלת ביתי בלילה שוב ושוב. לא ספרת שהם פרצו את דלת הגג הנמצא מעל דירתי. ושהגג הפך לבית מלון למסתננים. ספרתי לך גם שבסביבתי הקרובה היה ניסיון אונס בחדר המדרגות של אישה מבוגרת על ידי בחור אריתראי צעיר, למה העלמת את כל זה? אני תמהה, אולי רצית להגיד בסרט שהמסתננים שקופים בדיוק כמוני. אבל שכחת להגיד שהם בחרו להיות שקופים. שלמו כסף רב להגיע למדינת ישראל.  למעשה אינם  שקופים כל כך, כי רואים אותם בכל מקום בעיר: עובדים במסעדות, באתרי הבנייה ובחנויות. בחורים חסונים שבאו ל"תל אביב סבבה".  אני להבדיל מהם, לא בחרתי להיות שקופה. לא פיללתי שגורלי יהיה כזה.  מדינת ישראל הביאה את כל ההמון הזה לפתח ביתי. מפקירה אותי לעת זקנה לגורל זה ואת משמשת שופר ומליץ יושר למען השארות המסתננים כאן לתמיד."

מאיר יעקובי, יו"ר ועד הסוחרים במדרחוב נווה-שאנן:

"שמי מאיר יעקובי, עליתי לארץ מפרס, אני בעל חנות לבגדי גברים ויו"ר ועד הסוחרים ברחוב נוה שאנן. אני מצולם בסרט "שקופים" שעשתה גליה עוז לערוץ 1.

הסכמתי להשתתף בסרט למטרה אחת ויחידה: להראות את סבל התושבים בדרום ת"א בגלל המסתננים מאפריקה, לספר מה שקורה פה. אני לא גזען, אני לא קיצוני, אני לא נגד בני אדם בגלל צבע עורם. אני עצמי מעסיק אריתראי ודואג לו כמו לבן משפחה. אמרתי לגליה: כואב לי הלב בשבילם, גם הם צריכים לאכול, להתלבש ולחיות כמו כולם. אבל לא על חשבוננו. הם הרסו לנו את הבריאות, הרסו  את התשתיות, הרסו לנו את איכות החיים – כל חדרי המדרגות מלאים שתן וצואה –  אין לנו ביטחון, הם שיכורים, הם אונסים, סוחרים בסמים, אני רואה כמה סמים מוכרים כל יום, מול העיניים שלי סודני מכר סמים לחיילת. הם גונבים תיקים, גונבים אופניים, גם של עיריית ת"א. אני תפסתי אופניים מגנב והתקשרתי שיבואו לקחת אותם. כל מה שאמרתי נגדם  הושמט מהסרט. גליה אמרה לי: אמרת שהם שיכורים והנה אתה יושב בבית קפה שלהם. הסרט הזה הוא לא לטובתנו. הוא מטשטש את הסיבה האמיתית למצוקה שלנו ואפילו את הרצח של אסתר גלילי ז"ל ע"י סודני הוא מראה במעורפל. אין לנו ביטחון ואף אחד לא דואג לנו. אני לא יכול לעזוב את החנות שלי לרגע, אני יוצא לכמה דקות, מיד העובד מתקשר אלי: "תבוא מהר גונבים". האפריקאים אומרים לי:"מאיפה באת מרוסיה? לך לרוסיה, פה מדינה שלנו"… ארגוני זכויות אדם מחלקים להם פליירים, יש לכם זכויות הם אומרים להם, אף אחד לא יכול לגעת בכם. התמונה של הסודני מהסרט הופיעה באחד העיתונים, הראתי לישראלי שאני מכיר מפה והוא אמר לי: אני מכיר אותו, הוא מסתובב בתחנה, הוא הרביץ  לאחד בעל מסעדה פרסית. לפני חודשיים שוטר הגיע לרחוב לתפוס סודני. הסודני הרביץ לשוטר מול עיני. הגיעו שוטרים נוספים ועצרו אותו. אני הלכתי להתלונן במשטרה על הסודני שהרביץ לשוטר. לאן הגענו?! אזרח צריך להגן על משטרת ישראל?! מישהו צריך לקחת אחריות על מה שקורה כאן, כל השרים וחברי כנסת שהגיעו לכאן שכחו אותנו, אף אחד לא רוצה לעזור לנו להרים את החבילה הכבדה שנפלה עלינו. הכל על הגב שלנו והמצב נעשה גרוע מיום ליום.

בקטע המצולם בית הקפה כשישבנו, אמרתי לסודני: תשמע טוב, טוב, אם הנשיא שלכם באשיר הורג אנשים, אם יש מלחמה, אנחנו לא אחראים. למה אתם בורחים והולכים למדינה אחרת? למה אתם לא נלחמים על הזכויות שלכם? אתם לא בורחים מפחד, אתם באים בשביל עבודה. הם לקחו לערביי ישראל את העבודה. הם יושבים בבית בלי פרנסה. פעם במסעדות עבדו ערבים. היום עובדים אריתראים.

יש עוני בישראל ולאנשים האלה הכל ניתן בחינם: בתי חולים, גני ילדים, סיוע משפטי, הם מנצלים את הדמוקרטיה שלנו. לפי קצב ההתרבות שלהם, עוד עשר שנים אין מדינה יהודית. יש 22 מדינות מוסלמיות. בעולם יש רק מדינה יהודית אחת שהוקמה לאחר 2000 שנות גלות."

גם וועד הפעולה של שכונות דרום תל אביב, זועם, חברי הוועד סייעו רבות להפקת הסרט בליווי, בהבאת חומרים ובחשיפת פשעי המסתננים (לחצו כאן לקריאת המכתב שהוציאו חברי הוועד לגליה עוז).

לאתרנו נודע כי בעקבות המגמתיות בהצגת הדברים בסרט וראיונות המפיקה בימים האחרונים בכלי התקשורת בו היא חושפת את האג'נדה שאותה היא מקדמת, שוקלים בוועד  הפעולה את צעדיהם הבאים ולא מן הנמנע כי הם יגישו תלונה בנושא לגורמים המתאימים.

בהזדמנות זאת נפנה אתכם ל-2 כתבות נוספות שפורסמו באתר בנושא הסרט "שקופים":

"מהומה פרצה במרכז דוהל בשכונת התקווה עם סיום הקרנת הסרט "שקופים" שהופק ע"י הערוץ הראשון"

"נאומו המלא של חיים גורן נציג שכונת שפירא בארוע הקרנת הסרט "שקופים""

ולראיון באתר NRG:

קורין גלילי, שאמא נרצחה ע"י מסתנן מסודן, הדמות המרכזית בסרט חושפת את דעתה

גליה עוז מצידה התראיינה לאתר YNET וטענה כי: "זו ממשלה רעה שמסיתה נגד פליטים" – לחצו כאן לקריאת הכתבה המלאה.

Print Friendly, PDF & Email

השאר תגובה

דואל שלך לא יפורסם.

דילוג לתוכן